www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem
DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 185866
  • Dnes: 3


Diabetes Mellitus 2. Typu

Diabetes mellitus 2. typu (dále DM 2) je důsledkem více příčin, hlavní roli zde hraje inzulínová sekrece, genetická predispozice a řada vnějších faktorů, jako je obezita (s nadváhou je DM 2 spojen v 60-90 %) → nadměrný příjem kalorií, nevhodné složení stravy, stres, malá fyzická aktivita a kouření. .
Tělo neumí na inzulín dobře reagovat, ztrácí k němu vnímavost. Tento typ vzniká obvykle po 40. roce věku, jenom vzácně objeví dříve. Projevy nemoci jsou často nenápadné, onemocnění může probíhat měsíce, či roky skrytě. Typickými chronickými příznaky jsou únava, malátnost, rozmazané vidění, suchá a svědivá kůže, infekce močového traktu, opakované infekty na kůži (kvasinky, hnisání) – špatné hojení ran, v neposlední řadě ztráta citlivosti dolních a horních končetin. Pro určení diagnózy DM 2 je dostačující opakovaná hyperglykémie (vysoká hladina krevního cukru) vyšší než 7.0 mmol/l. V případě hraničních hodnot se provádí tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT). Tento test se také používá v těhotenství u skupin se zvýšeným rizikem vzniku diabetu, provádí se ve 24.-28. týdnu těhotenství.
DM 2 se léčí několika způsoby. Spoustě lidí, kteří mají nadváhu, pomůže už jen skutečnost, že se jim podaří zhubnout. Redukce hmotnosti může vést k tomu, že tělo opět začne využívat vlastní inzulin a člověk je zcela vyléčen. V případě, že dieta nestačí, nastupuje léčba tabletami (perorálními antidiabetiky), které umějí zvýšit vlastní tvorbu inzulínu, popřípadě zvýšit citlivost na inzulín. Teprve po selhání zmíněných variant nastupuje nutnost aplikace inzulinu injekčně. U diabetiků 2. typu se dědičná zátěž uplatňuje více, a to zejména ve spojení s dlouhodobým nepoměrem mezi nízkou fyzickou zátěží a vysokým energetickým příjmem. Rizikovými faktory jsou tedy obezita, nedostatek tělesného pohybu a také u žen vznik gestačního diabetu v těhotenství.

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.