www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem
DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 185866
  • Dnes: 4


Specifické formy Diabetes Mellitus

gestační diabetes mellitus

Jde o poruchu glukózové tolerance či diabetes mellitus vzniklý v průběhu těhotenství. Porucha glukózové tolerance různého stupně se objevuje v těhotenství asi u 2–6 % těhotných. Na vzniku se podílí změny hormonálních hladin a porucha glukózové tolerance. Diabetes se musí léčit a upravit. Po ukončení těhotenství mizí, ale je třeba jej překlasifikovat, neboť pozdější vznik diabetu není vyloučen.

hraniční poruchy glukózové homeostázy

Tvoří přechod mezi normální tolerancí glukózy a diabetem. Patří sem zvýšená glykémie na lačno pro hodnoty glykémie 6,1 – 6,9 mmol/l a porucha glukózové tolerance. Porušená glukózová tolerance se prokazuje tzv. orálním glukózovým tolerančním testem (oGTT). Glykémie po podání 75 g glukózy v čaji dosahuje 7,8 – 11,1 mmol/l. Pokud nevznikly v těhotenství, jsou považovány pouze za hraniční stavy. Nejsou spojeny s rozvojem mikrovaskulárních komplikací, naproti tomu zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

typ MODY

Typ se manifestuje do 25 let a je více než 5 let kontrolovatelná bez podávání inzulínu. Je podmíněna genetickým defektem beta buněk. Bylo definováno 6 podskupin MODY.

Diabetes mellitus jako součást jiných chorob je méně častý. Jedná se o závažné choroby pankreatu, které zničí i jeho vnitřně sekretorickou část, jako akutní nekróza, záněty a nádory pankreatu. Dále jsou to endokrinologická onemocnění s nadprodukcí hormonů, které působí proti inzulínu. Diabetes lze také vyvolat dlouhodobým podáváním léků, jako jsou např. glukokortikoidy a může být součástí některých vrozených chorob (Downův syndrom).

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.