www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem
DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 185866
  • Dnes: 3


Inzulínový program

Inzulínový program znamená sestavu jednotlivých injekcí inzulínu během každých 24 hodin. Je připraven tak, aby co nejlépe napodobil rytmus vlastní výroby inzulínu ve slinivce.
Všichni lidé (ať už mají cukrovku nebo ne) potřebují bazální inzulín k zajištění běžných funkcí těla bez příjmu potravy (Obrázek 2., zelená křivka). K jídlu potřebují také bolusovou dávku inzulínu (Obrázek 2., žlutá křivka). Lidé bez cukrovky se mohou spolehnout, že tento inzulín pro ně vytvoří jejich slinivka. Lidé s cukrovkou potřebují přijímat inzulín způsobem, který se co nejvíce podobá způsobu, jakým jej vytváří slinivka. Většina lidí s cukrovkou, kteří dostávají každý den více injekcí, používá dlouhodobě působící inzulín. Tento inzulín pokrývá potřebu bazálního inzulínu. Při příjmu potravy dostávají rychle působící inzulín. Bolus lze použít také ke snížení zvýšené glykémie. V tomto případě je označován jako korekční bolus.

Inzulínový program je sestaven tak, že bazální výroba inzulínu je nahrazena jednou nebo dvěma injekcemi inzulínu s prodlouženým účinkem. (Obrázek 2.) Tento inzulín vytvoří v těle základní hladinu inzulínu potřebnou během noci. Druhá injekce stejného inzulínu se někdy může podávat ráno, před snídaní, spolu s ranním rychlým inzulínem.
Je to například tehdy, když dítě potřebuje obědvat až kolem 14. hodiny a ranní rychlý inzulín v té době už nepůsobí. Množství rychlého inzulínu před obědem je pak nižší, neboť současně působí ranní dlouhodobý inzulín. Interval mezi podáváním rychlých inzulínů by neměl být kratší než čtyři hodiny.

Tady bude obrázek

Bolusová výroba (Obrázek 3.) inzulínu se napodobí obvykle třemi injekcemi rychle působícího inzulínu, který se podává v návaznosti na hlavní jídla - před snídaní, před obědem a před 1. večeří.

Tady bude obrázek

Inzulíny se podávají většinou 10 – 30 minut před hlavními jídly, noční inzulín mezi 21. a 22. hodinou.

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.