www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem
DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 185866
  • Dnes: 3


Pomůcky k aplikaci inzulínu

Pomůcky k aplikaci inzulínu:
  • inzulínové stříkačky
  • inzulínová pera
  • inzulínové pumpy
Inzulínové stříkačky mají velmi tenkou jehlu a vpich je skoro bezbolestný. Stupnice na stříkačce umožňují přesné odměření inzulínové dávky (v poslední době již nejsou u diabetiků 1.typu používané. Výjimku tvoří děti, které potřebuji miniaturní dávky inzulínu).

Tady bude obrázek

Inzulínová pera jsou velmi praktická. Vypadají jako silnější plnící pero. Mají zásobník s inzulínem (obvykle s obsahem 3 ml, což je cca 300 jednotek inzulínu) a tenkou vyměnitelnou jehlu. Inzulínová dávka se nastavuje kolečkem se stupnicí a po vpichu do podkoží se zmáčknutím pístu vpraví do těla příslušné množství inzulínu. Dávky lze nastavit s přesností od 0.5 jednotky. Obsluha je jednoduchá, zvládají ji děti zhruba v 7 až 9 letech, ale v tomto věku nejsou schopny zodpovědně odměřit dávku inzulínu. Zde je potřeba zapojit do péče i pedagogy formou vizuální kontroly ať už odměřené dávky tak zaměřené na samotnou aplikaci u dětí mladšího školního věku.

Tady bude obrázek

Inzulínová pumpa je elektronicky řízený přístroj, napojený na kanylku zavedenou do podkoží, kterou inzulín proudí. Kanylka se přepichuje nejméně každý třetí den. Rychlost dodávky inzulínu do těla se programuje podle očekávané potřeby inzulínu během celých 24 hodin. Avšak ani pumpa nedokáže dodávat inzulín podle skutečné potřeby, tj. podle momentální glykémie, protože ji nedokáže měřit.
V porovnání s ostatními metodami léčby diabetu se podávání inzulínu pomocí inzulínové pumpy nejvíce podobá výdeji inzulínu lidskou slinivkou. Při použití inzulínové pumpy se používá pouze rychle působící inzulín. Pacient určuje, kdy a v jakých dávkách je inzulín aplikován. Léčba inzulínovou pumpou umožňuje nastavit bazální dávku. Bazální inzulín je vydáván v průběhu 24 hodin pro zachování běžných funkcí organizmu bez příjmu potravy. Při zátěži lze bazální dávku snížit, aby nedošlo k přílišnému poklesu glykémie. Tato možnost snížení „bazálu“ není možná u inzulínových per ani stříkaček.
Pokud se pacient necítí dobře, nebo má infekci, lze bazální dávku zvýšit. Tím se zamezí přílišnému nárůstu glykémie. Léčba inzulínovou pumpou umožňuje výdej bolusů (dávky inzulínu podané „na vyžádání“) při příjmu potravy. Rovněž tento bolus lze na základě typu přijímané potravy zvýšit nebo snížit.

Hlavní výhoda léčby inzulínovou pumpou spočívá v možnosti jemného kontinuálního dávkování inzulínu a tím maximální přiblížení normální (fyziologické) sekreci inzulínu u zdravého člověka.

Tady bude obrázek

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.