www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem
DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 185866
  • Dnes: 2


Vyšetření prováděná lékařem

Při pravidelných kontrolách u lékaře se ukáže, jak se dařilo léčit diabetes v posledních třech měsících. Jedná se o stanovení glykozylovaného hemoglobinu. Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je obsaženo v červených krvinkách. Ty plují krví a jsou omývány glukózou. Část této glukózy se váže na hemoglobin a zůstává s ním spojená, hemoglobin se glykozyluje. Čím více je glukózy v krvi, tím více je hemoglobin glykozylován. Množství glykozylovaného hemoglobinu se vyjadřuje v procentech z celkového množství hemoglobinu. I dobře kompenzovaný diabetik mívá hladinu o něco vyšší, protože glykémie po jídle krátkodobě prudčeji stoupá. Neměla by však přesáhnout 8 %. Vyšší hladina je výzvou k lepší kompenzaci.
Pouzení stavu a funkce ledvin je důležitým vyšetřením, protože ledviny jsou orgánem, který může v souvislosti s diabetem trpět. Pro posouzení funkce ledvin slouží vyšetření hladiny kreatininu v krvi. Kreatinin je odpadní látka tvořící se v buňkách, dostává se do krve a odtud je ledvinami vylučována močí. Stoupá-li hladina kreatininu, neplní ledviny dobře svoji očišťovací funkci. Obvyklá hladina kreatininu v krvi s věkem stoupá. U dospělého by měla být vždy nižší než 115 mikromolů na litr, u dětí ještě podstatně méně. Měření kreatininu by se mělo provádět jednou za rok.
Vyšetření mikroalbuminurie se provádí, pokud ledviny propouštějí krevní bílkovinu albumin. Albumin je obsažen v moči. Mikroalbuminurie se nejlépe stanovuje z moči, která byla sbíraná 24 hodin. Normální hodnota je méně než 30 mg za 24 hodin. Vyšší množství může, ale nemusí znamenat zvýšené riziko budoucího poškození ledvin. Při normálních nálezech stačí vyšetření 1 – 2krát za rok, při zvýšené hladině je vhodné získat tři výsledky během šesti měsíců.
Sledování krevního tlaku také souvisí se stavem ledvin. Měřen by měl být dvakrát za rok. Zvýšený krevní tlak zvyšuje riziko poškození ledvin, srdce a velkých cév.
Také oční sítnice by mohla být v souvislosti s diabetem ohrožena. Vyšetřuje se tedy oční pozadí, a to na začátku diabetu a poté vždy jednou za rok.
Jedenkrát ročně by se měl lékař přesvědčit o tom, jakou má pacient s diabetem hladinu krevních tuků. Zde může u člověka se špatně kompenzovaným diabetem stoupat a může představovat riziko vzniku některých pozdních komplikací diabetu. Sledování se týká především cholesterolu. Nejlepší cestou k úpravě hladiny krevních tuků je co nejdokonalejší kompenzace diabetu.
Jednou za rok by se měl lékař přesvědčit o funkci štítné žlázy, jejíž poruchy mohou být nenápadné a mohou dlouho unikat pozornosti.
Malá část diabetických dětí může také současně trpět nesnášenlivostí lepku – celiakií. Proto se u všech diabetických dětí vyšetřují protilátky proti součástem sliznice střeva. Při pozitivním nálezu se ještě vyšetření doplňuje o odběr vzorku střevní sliznice – střevní biopsii. Pokud je vzorek také pozitivní, dítě musí dodržovat tak zvanou bezlepkovou dietu.
Tělesná výška se měří pří každé kontrole a porovnává se s rychlostí růstu u ostatních vrstevníků.
Při každé kontrole se diabetik také váží. Tělesná hmotnost se porovnává s hmotností u ostatních vrstevníků pomocí růstových norem. Může být pro lékaře ukazatelem, zda má diabetik vhodně nastavený počet výměnných jednotek.
Pozdější nástup menstruace u dívek může být důsledkem špatně léčeného diabetu. Po zlepšení kompenzace se menstruace sama objeví.

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.