www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členem


DonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


 • Celkem: 191130
 • Dnes: 143


LZET 2015

Charakteristika tábora


Letní zdravotně edukační tábor (dále LZET) byl určen pro děti s onemocněním mellitus I. typu (dále jen DM) a sdruženým autoimunitním onemocněním s DM. Již poněkolikáté se konal na Prostřední Bečvě, tentokrát v termínu 2. 8. – 12. 8. 2015. Zúčastnilo se ho 60 dětí a 16 dospělých. LZET byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR ve spolupráci se SRPDD, Statutárního města Ostravy, Nadace OKD, ArcelorMittal Ostrava, firem Medtronic, MTE, Promedica, AImport, Roche, Abbot a dalších.

Areál Školy v přírodě Prostřední Bečva se nachází v centrální části obce, uprostřed CHKO Beskydy. Je obklopen velkými travnatými plochami a hřišti, které slouží dětem ke každodenním hrám. Na pozemku se nachází také ohniště a prostor s prolézačkami. V budově je k dispozici velká jídelna a ve vedlejší budově pak další třídy, které se dají využít v době nepřízně počasí nebo pro aktivity, jež není možné provozovat venku.

Jelikož na LZET jezdí děti, které potřebují kvůli svému onemocnění zvýšený dohled a péči, byl po celou dobu pobytu přítomen odborný lékařský dohled, který zajišťovaly tři sestry a tři lékaři. Návrh jídelního lístku byl sestaven OS DsD na základě požadavků pro racionální diabetickou a pro některé účastníky také bezlepkovou stravu. Vyhověno bylo také jedné vedoucí s fenylketonurií.

Děti byly rozděleny do čtyř oddílů dle věku tak, aby oddílová činnost co nejlépe odpovídala jejich schopnostem. Každý oddíl měla na starost dvojice vedoucích. O nejmladší oddíl, který potřebuje kvůli svému věku s diabetem největší pomoc, se staraly tři osoby. Všichni zúčastnění byli seznámeni s problematikou dětského diabetu, v každém oddíle pak byl minimálně jeden člověk, který je sám diabetikem nebo má s tímto onemocněním vlastní zkušenost.

Personální zajištění


Hlavní vedoucí:
Martina Bryndačová

Programový vedoucí a hospodář:
Michaela Břízová, Lucie Brdová

Vedoucí a instruktoři:
 1. oddíl:
  Ondřej Smolík,
  Jana Kouláková,
  Petra Vavrečková
 2. oddíl: Michaela Bryndačová,
  Václav Dobeš
 3. oddíl: Jiří Marzoll,
  Veronika Černohorská
 4. oddíl: Jiří Porč,
  Gabriela Burgertová


Zdravotníci:
MUDr. Jiří Strnadel – dětský diabetolog, Fakultní nemocnice Ostrava
MUDr. Jana Gurná – dětský diabetolog, Nemocnice s poliklinikou Havířov
MUDr. Naděžda Ryšánková – pediatr
Božena Spěváková,
Sabina Barčová, MgA. Jana Přečková.

Programová náplň a CTH


Letošní celotáborová hra nesla název ŠMOULOVÉ V AKCI. Byla založena na budování šmoulí vesničky v rámci jednotlivých oddílů. Za jednotlivé hry získávali účastníci malé Šmouly a pro ně pak i domečky, které umisťovali na umisťovali na polystyrenové podklady.

Kromě sportovních aktivit v lese a na hřišti byl v programu vyčleněn také čas dětí. Dozvěděly se mnohé o první pomoci, mohly si vyzkoušet masáž srdce a v rámci edukační olympiády získaly nové informace o své nemoci, vhodném stravování, selfmonitoringu a kompenzačních pomůckách pro diabetiky. Olympiády se zúčastnily firmy poskytující tyto pomůcky, měly pro děti připravené odměny a formou hry jim představily své novinky.

Večery jsme trávili společenskými akcemi jako např. Miss a missák tábora, diskotéka, táborák s opékáním dobrot, hrou na kytaru a zpěvem, filmové představení, Bingo či Slavík.

Každý oddíl měl možnost strávit čas také ve stanech.

Hodnocení LZET 2015


Tábor probíhal v poklidu atmosféře. Děti se zde setkaly s kamarády z předešlých let a také navázaly nová přátelství. Pro některé z nich to byla vůbec první zkušenost vyrazit někam bez rodičů, protože jejich nemoc jim někdy nedovolí účastnit se podobných akcí spolu se svými vrstevníky. Výhodou takového tábora je i to, že děti poznají ve svém okolí spřízněnou dušičku se stejnými problémy a lépe se jim pak vstupuje do reálného života.

Tým vedoucích tvořila skupina lidí, kteří již mají zkušenosti s aktivitami pro mládež a snad proto vše probíhalo hladce. Aktivity pro táborníky měli již předem připraveny, stačilo domluvit se na programu podle aktuálního počasí a doporučení lékaře.

Materiální zabezpečení ze strany OS je na velmi dobré úrovni. Děti měly k dispozici různé druhy míčů, luky a šípy, vzduchovku, badbintonové a tenisové rakety, plastové kuželky, kužele na slalom, švihadla, kroužky do vody a spoustu dalšího sportovního vybavení. Mohly si odvézt domů také výrobek z moduritu, zažehlovacích korálků, vlastní tričko nazdobené barvičkami a fixy na textil a pracovat s různými kreativními potřebami.

Stáhnout všechny fotografie (ZIP)


Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.